מהי אסטרטגיה שיווקית ?

אסטרטגיה שיווקית היא תשתית עליה בנויה פעילות שיווקית של הארגון והיא נותנת מענה להתמודדות העסק מול המתחרים השונים ולתהליכים של מיתוג ובידול. היא בנויה על תהליכים של תחקור ותכנון, להם שותפים גם מנהלי החברה. מעורבותם של אלה תסייע בהמשך למחויבות ולמודעות לפעול בהתאם לקו המנחה שהוגדר באסטרטגיה.

אסטרטגיית שיווק הינה תכנית מקיפה אשר מגדירה את פעילות החברה או העסק ומתייחסת למספר גורמים עיקריים: 

יעדים ומטרות– לטווח ארוך ולטווח קצר
קהל היעד– מיהו הלקוח הפוטנציאלי של העסק שלי? מהם רצונותיו והעדפותיו?

מאפייני המוצר או השירות – התכונות והתועלות הגלומות בו עבור הלקוח

הצעת הערך של החברה– המסרים השיווקיים של החברה צריכים לתקשר את הבידול של מוצרי החברה, אשר יגרמו ללקוח לרכוש את המוצר שלכם ולא את המוצר המתחרה או החלופי

התכנית תשמש כאבן דרך בכל תהליך של קבלת החלטות בחברה- החלטות על מאפייני המוצר או השירות, הפצה, שיתופי פעולה, תעדוף של פעילויות שיווקיות הכולל התקשורת השיווקית ועוד.

כל התהליכים שיתקיימו בחברה לאחר הגדרת האסטרטגיה השיווקית, בטווח הקצר ועד הטווח הארוך, יבוצעו בהתאם למדיניות שהוגדרה.  מה שיפשט את כל תהליך קבלת ההחלטות בארגון, יעלה את רמת האפקטיביות ויגדיל באופן משמעותי את רווחי החברה.

 

מהם הנושאים אליהם נתייחס כאשר אנו קובעים אסטרטגיות שיווק?

צרכים – מהם הצרכים של קהל היעד שלנו? האם המוצר שלנו עונה עליהם טוב מהמתחרים? האם עלינו לפתח קו מוצרים או שירותים אשר נותן מענה טוב יותר לצרכים אלו או להדגיש תכונות מסוימות במוצר הקיים? מהם הצרכים של הלקוחות ברמת השירות?

פלח השוק – מהם פלחי השוק הרלוונטיים למוצר שלנו? מהם הצרכים של כל אחד מהם? אילו תועלות נוכל להציע להם? איזה פלח שוק יהיה האפקטיבי ביותר עבורנו?

בידול –  מהם היתרונות המשמעותיים של המוצר או השירות שלנו לעומת המתחרים? או במלים אחרות- מהי נקודת החוזק שתסייע לנו להתמודד בצורה הטובה ביותר עם ומול התחרות?

מחיר – כיצד נתמחר את המוצר או השירות שלנו? האם נכון לנו יותר להיות יקרים או זולים מהמתחרים? האם נמכור את המוצר שלנו או את השימוש בו?

אופן מימוש האסטרטגיה מושפע ממספר היבטים שחשובים לא פחות מהאסטרטגיה עצמה:

1)      תקציב

2)      מספר קהלי יעד והחפיפה/שוני ביניהם

3)      אופן היישום המועדף.

באיזה שלב כדאי לתכנן אסטרטגיה שיווקית?

בשלב מוקדם ככל האפשר. לקוחות מגיעים אלינו למשרד אחרי לא מעט מאמצים עצמיים בתחום השיווק – כאשר סיימו את בניית האתר, עיצוב הלוגו, פרסום וקידום אורגני.אולם, כאשר אנו בוחנים את כל הצעדים יחד, אנו מגלים שבחלק מהמקרים אין עקביות, אין שפה אחידה, יש פניה מרובה לקהל יעד אחד על חשבון אחרים וכיוצא בזאת, מה שפוגע בתוצאות העסקיות.

האם רק חברות גדולות זקוקות לאסטרטגיה שיווקית?

מקובל לחשוב כי אסטרטגיה שיווקית נחוצה רק בחברות גדולות, אולם לא כך הדבר. אמנם המודעות לצורך באסטרטגיה שיווקית גבוה יותר בחברות גדולות (גם אם על פי הנתונים הדבר אינו מבוצע בשיעור גבוה דיו), על העסק הקטן או הבינוני לעסוק בנושא האסטרטגיה אף יותר בשל המשאבים המוגבלים של כסף וזמן בפעילות השיווקית. בעסק הקטן כל פעילות שאינה מניבה תוצאות מבזבזת משאבים רבים ואינה מאפשרת פעילויות חלופיות, אשר תוצאותיהן העסקיות יהיו טובות יותר.

אסטרטגיה שיווקית בPractic

לכל אורך בניית התכנית חושב הצוות שלנו על יישום!  לכל חלק באסטרטגיה חייב להיות ביטוי יישומי ולא להשאר ברמה של חזון או של גרפים צבעוניים על הלוח!

צוות Practic צבר נסיון רב בעבודה עם חברות ועסקים בגדלים שונים, אשר בנו אסטרטגיה שיווקית ויישמו אותה בעזרתנו עד להצלחה.
האם לעסק שלכם יש כבר אסטרטגיה שיווקית? אם לא,  צוות Practic נמצא כאן עבורכם עם נסיון רב בבניית אסטרטגיה שיווקית מפורטת ויישום בפועל .